GAYRİMENKULDE FİYATI YABANCILAR BELİRLER

Son birkaç yıldır dövizdeki yüksek artış ve TL’ nin aşırı değer kaybı yabancı yatırımcıların Ticari Gayrimenkullere olan talebini patlattı ve yabancılar gözünü bu alandaki gayrimenkul yatırım fırsatlarına çevirdi.

Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk yapmış olduğu değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: 

Dövizdeki bu artış bu şekilde devam ederse yabancıların Ticari Gayrimenkul piyasasında hâkim rol oynamaları bile beklenebilir. 

Özellikle TL’ nin değer kaybettiği bu dönemde yabancı yatırım fonları Türkiye’ de birikimlerini değerlendirmek üzere bize başvurularda bulunuyor. 

Dünyanın önde gelen yatırım fonlarından TEMPLETON gibi birçok yatırım fonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yoğun yatırım talepleri alıyoruz ve şu an için gelen bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Tüm bunları düşününce mesleki kariyerim boyunca hiç bu kadar yabancı fon talebi ile karşılaşmadım diyebilirim. 

Görünen şu ki, TL’ deki aşırı değer kaybı yabancı yatırımcı için çok büyük bir fırsat yarattı ve bu fırsatı değerlendirmek istiyorlar.

Tüm bu söylenenleri sayısal veriler ile anlatacak olursak: 2021 yılı ikinci çeyreğinde 731 milyon dolarlık yabancı sermayeli gayrimenkul yatırımı yapılmıştır. 2020 yılı aynı döneminde 495 milyon dolarlık yatırım girişine kıyasla 2021 yılı ikinci çeyreğinde %48 oranında artış görünmektedir. Buna göre ikinci çeyrekte yaklaşık 236 milyon dolarlık ilâve bir yatırım artışı oldu. 

Aynı zamanda Ticari Gayrimenkul alanın faaliyet gösteren TİGADA AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı da olan sayın Akartürk devam eden değerlendirmelerinde: “Yabancı sermayeli gayrimenkul yatırımlarının doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına kıyasla sürekli bir artış eğilimde olduğunu” ifade etti.