İşte yeni şubeler açacak olan firmalar! Döner zincirleri 2020’de 251 şube açacak!

Döner, Türkiye’deki yemek pazarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. 2008 yılı öncesi sadece yüzde 5’lerde olan fabrika döneri tüketim oranı hızla artarak bugün yüzde 40’lara ulaştı. Araştırmalara göre döner markaları 2020 yılı sonuna kadar 251 şube açacak…

Türkiye’de aylık cirosu 4 milyar TL’ye ulaştığı tahmin edilen döner sektörü, markalı zincirlerle büyüyor. Ekonomist Dergisi’nden Burcu Tuvay’ın haberine göre, döner sektörü Türkiye’de aylık 4 milyar lira ciroya ulaşıyor. Franchise vererek büyüyen dokuz markanın franchising koşullarını araştırıldı. Yapılan araştırmaya göre bu markalar 2020 sonuna kadar 251 şube açacak.

Döner, Türkiye’deki en gözde fast food ürünleri arasında yer alıyor ve yemek pazarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Türkiye’de günlük bin 300 ile bin 500 ton arasında döner tüketimi olduğu hesaplanıyor. Bu da yıllık 540 bin ton tüketimle ciddi bir pazara işaret ediyor. Türkiye’de 30 bin, dünyada ise 150 binin üzerinde büfe ve restoranda her gün döner tüketildiği tahmin ediliyor. Avrupa’da kurulan döner fast food zincirlerinin bazılarının 300 şubeye kadar ulaştığı biliniyor. Sektörün Türkiye’de ise aylık 4 milyar TL ciroya ulaştığı tahmin ediliyor.

HIZLI BÜYÜYOR

Artık döner, pek çok yatırımcının da gözünü diktiği, pazarda rekabet oluşturan, hamburger, pizza gibi ithal lezzetlerle ve uluslararası fast food zincirleriyle yarışabilecek bir konuma geldi. Avrupa Birliği’ne (AB) uyum süreci kapsamında 2008 yılında getirilen standartlara göre, sektörde elde döner yapımı yasaklandı. Bu karar özellikle endüstriyel döner üretimine dönük ciddi bir yatırım hamlesini de beraberinde getirdi. Bu kararla birlikte konulan standartlara uygun fabrika döneri üretiminde adeta bir patlama yaşandı. 2008 yılı öncesi sadece yüzde 5’lerde olan fabrika döneri tüketim oranı hızla artarak bugün yüzde 40’lara ulaşmış durumda.

Son dönemlerde ise markalaşma çalışmaları, döner pazarının büyümesine ciddi katkı sağladı. Büyümeye sağlanan katkının yanı sıra artık markalar arasında ciddi bir rekabet olduğu da görülüyor. Bakkal-süpermarket dönüşümünün benzeri şekilde Türkiye’deki köşe başı büfelerin yerini markalaşmış restoranların alacağı ve gün geçtikçe sektörde zincir restoranların artacağı öngörülüyor.

Biz de Türkiye’de franchise vererek büyüyen dokuz markanın franchising koşullarını araştırdık. Yaptığımız araştırmaya göre bu markalar 2020 yılı sonuna kadar 251 şube açacak.

Bereket Döner 50 yeni restoran açacak

Döner denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Bereket Döner, bulunmadığı illere yoğunlaşacak. Şubeleşmede franchising sistemini de kullanan firma, Türkiye genelinden gelecek taleplere açık. Ancak öncelikle İzmir, Ankara, Bursa ve Adana’dan gelecek talepler dikkate alınacak. Şubelerinin döner ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim tesisi kuran firma, zamanla bu işte de hızla büyüdü ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da en büyük hazır döner üreticilerinden biri haline geldi. Bereket Döner’in yurt içinde 125 yurt dışında ise Suudi Arabistan Taif ve Riyad’ta iki şubesi bulunuyor. Şirket, 2018’de 50 yeni restoran daha açmayı hedefliyor. 

Tarihi Sarıyer Börek İran’da 50 şube açacak

Tarihi Sarıyer Börek’in üretim tesisi Kocaeli’nde. Şirketin Türkiye genelinde 50 şubesi var. Yurt dışında da şubeler açmayı hedefleyen şirket, bu doğrultuda önemli bir adım atarak İranlı Araş Uluslararası Dış Ticaret ile bir iş                birliği anlaşması imzaladı. Firma, Kocaeli Ticaret Odası’nda imzalanan bu protokolle İran’a açılacak. Protokol kapsamında, beş yıl içinde İran’da 50 bayilik verilecek. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz, Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer ve Araş Uluslararası Dış Ticaret yetkililerinin de hazır bulunduğu protokolle birlikte, yaklaşık 1 milyon dolarlık katma değer sağlanacak. Protokol töreninde konuşan Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz, “Üyelerimize yeni pazarlar kazandırmak öncelikli projelerimiz arasında yer alıyor” diyor. Sarıyer Börek CEO’su Erdeniz Çolak, “Tarihi Sarıyer Börek artık yurt dışında. İran ile uzun süredir devam eden görüşmeler sonunda beş yıllık master franchise anlaşması yaptık” diyor.

Biev yeni şubeler açacak

Kökleri 1984 yılında açılan züccaciye mağazasına uzanan Biev, 2007’de kuruldu. Biev, kendisine ait mağazaları, franchise mağazaları ve online alışveriş sitesi ile bayi ve satış noktalarında kişiye özel ve keyifli alışveriş deneyimi sunuyor. Şirket, dünya standartlarında sunduğu ürün yelpazesi ve satış sonrası desteğiyle dikkat çekiyor. Franchising sistemiyle yeni mağazalar açan, bayilik sistemiyle satış noktaları otüluşturan firma, Türkiye genelinden gelecek talepleri değerlendiriyor. Franchise adaylarında aranan özellikler şu şekilde sıralanıyor: Girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna sahip olmak. Perakendeciliği benimseyen, kendi işinin sahibi olmayı isteyen, gereken finansal + yatırımı yapabilecek nitelikte olmak. Müşteri hizmet anlayışı yüksek, vizyon sahibi ve gelişime açık olmak…

Bir Biev şubesi açmak için öncelikle “Franchise Başvuru Formu”nu doldurup firmaya iletmeniz gerekiyor. Başvurunuzun Biev standartlarına uygun bulunması durumunda, diğer franchise’lann bölge koruma alanı da dikkate alınarak değerlendirme yapılıyor. Yeni açılacak mağazalar için AVM’lerde en az 200 metrekare büyüklüğünde işyeri gerekiyor. Cadde mağazalarının ise en az 300 metrekare olması isteniyor.

Crakers Pizza pandemiye rağmen beş yeni şube açtı!

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan ekonomik krize rağmen, gıda sektöründe hedeflerini tutturan Crakers Pizza 5 yeni şube açtı.

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan ekonomik krize rağmen, gıda sektöründe hedeflerini tutturan Crakers Pizza, karantina sürecinin sona ermesinin ardından temmuz ayında beş yeni şube birden açtı.

Ekonomist’te yer alan habere göre, Crakers Pizza Genel Müdürü Ahmet Sait Tütüncü, “Büyüme stratejimizde şimdilik bir revizyona gitmedik. Bu süreçte aramıza 100 genç arkadaşımızı daha katarak istihdama katkıda bulunduk” diyor.

Tepe Home yıl sonuna kadar 3 yeni mağaza açacak!

Yurt içinde ve yurt dışında yatırımlarını sürdüren Tepe Home, açılan yeni mağazaları ile hızla büyümeye devam ediyor. Tepe Home yıl sonuna kadar 3 yeni mağaza açacak.

Konfor, tasarım ve kaliteyi yenilikçi hizmet anlayışına sahip mobilya sektörüne farklı bir bakış açısı bulunan Tepe Home, mağazacılık hedeflerini yerine getiriyor. Sürekli gelişim anlayışıyla hızla değişen dünyada yaşanan gelişmeleri yakından inceleyen hızla aksiyon alarak stratejilerini geliştiriyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımlarını arttırdıklarını ve büyüme amaçlarıyla 2021’e ön hazırlık yaptıklarından bahseden Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan “Perakende mağazacılık hedeflerimiz kapsamında daha fazla tüketiciye ulaşmak için yeni satış noktaları açmayı sürdürüyoruz. 2020 yılının ilk yarısında yurt içinde 4, yurt dışında ise 1 yeni mağazamızın açılışını gerçekleştirdik. 5 Haziran’da Ankara’da 6. Mağazamızın Panora AVM’de açılışını yaptık. Yılın sonuna kadar yurt içinde 3 yeni mağaza daha açmayı planlarken yurt dışı bayilik görüşmelerimiz de sürüyor. Önemli hedeflerimizden biri de online mağazacılık alanında yatırımlarımızı arttırarak daha da büyümek ve sunduğumuz ürün çeşitliliğini artırmaya devam etmek” açıklamasında bulundu. 

İstanbul Modoko yoğun ilgi gördü

Geçen hafta ise İstanbul’da 7. Türkiye’de ise 18. mağazası bulunan Tepe home Modoko’nun kapılarını açtığını ve mağazanın geniş ürün seçenekleri ve iç dekorasyonu ile büyük ilgi gördüğünden bahseden Levent Çapan “İstanbul Modoko’da bulunan yeni mağazamızı da 18 Temmuz’da hizmete açtık. Yeni mağazalarımızda, en güncel trendleri yansıtan yeni ve modern yüzümüz ile hizmette ve üründe kaliteden ödün vermeyen yaklaşımımızı müşterilerimizle buluşturmanın haklı gururu içindeyiz. Müşterilerimizden aldığımız dönüşler bizleri çok mutlu ediyor” dedi.Bir cevap yazın