Ticari Gayrimenkul Nedir?

Özellikle de emlak sektöründe ve mülk sahipleri arasında sıklıkla adı geçen ticari gayrimenkulün ne olduğu konusunda kimi zaman bir kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse ticari gayrimenkul gelir kazanmak için kullanılan mülklere verilmiş olan bir isimdir. Bu mülkler farklı nedenler için kullanılabilirler. Bunların arasında alışveriş merkezleri, bankalar, ofisler ve bürolar bulunabilir. Restoranlar, hizmet veren esnafların merkezleri, zincir dükkanlar ya da küçük bayiler de ticari gayrimenkuller üzerinde konumlanmışlardır. 

Ticari gayrimenkuller binanın tümü, tek bir dair, dükkan ya da boş arazi formunda olabilirler. Mülkü ticari gayrimenkul haline getiren özellik üzerinden gelir elde edilmesidir. Bireyler ve aileler için inşa edilmiş de olsa gelir için kullanılmaya başladığı andan itibaren her mülk ticari gayrimenkule dönüşebilir.

Mülk sahipleri gayrimenkullerini ticari gayrimenkul olarak satmak ya da kiralamak isteyebilirler. Bunun için pek çok neden bulunabilir. Özellikle de ticari gayrimenkul kiralamak pek çok açıdan daha avantajlı olabilir. Daha yüksek ve daha düzenli ödenen kiralar, mülkün değerinin artması, bakımıyla uğraşmak zorunda olmamak ticari gayrimenkul sahibi olmanın artıları arasında yer alır. 

Mülklerin Ticari Gayrimenkul Olarak Kullanılması için Sahip Olması Gereken Özellikler

Gayrimenkul sahibiyseniz ve ticari gayrimenkullerden çok daha fazla gelir elde edebileceğinizi öğrendiyseniz mülkünüzü bu şekilde kiralamak ya da satmak istemeniz son derece doğaldır. Bu durumda gayrimenkulünüzün ticari kullanıma uygunluğu büyük önem arz eder. Ticari gayrimenkul olarak kiralanacak ya da satılacak mülkelerde belirli özellikler aranır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Mülkün cinsi bunların en başında yer alır. Bir apartman dairesi ya da aile için dizayn edilmiş bir binayı ticari emeller için kullanıma kiralamak ya da satmak biraz zor olabilir. Elbette her türde gayrimenkul için uygun bir ticari kiralama seçeneği mevcut olabilir. Günümüzde apartman dairelerini kiralayan ve ofis olarak kullanan pek çok işletme bulunur. Fakat bunun için işin uzmanı kimselerin devreye girmesi ve uygun alıcı ya da kiracılarla mülk sahibin buluşturması gerekebilir. 

Bunların yanında mülkün ticari olarak kullanılacak şekilde renove edilmesi de bir başka gereklilik olabilir. Duvarların yıkılması, banyoların gereken şekilde tekrar dizayn edilmesi ve yaptırılması bunlar arasında yer alır. Ticari kiralamadan elde edilecek gelir göz önüne alındığında uzun vadede son derece kârlı olacak olan bu çalışmalar mülk sahiplerinin gözünü korkutmamalıdır.

  • Gayrimenkulün bulunduğu yer de cinsi kadar büyük önem sahibidir. Kimi semtler ve yerler belirli iş yerleri için uygun değildir. Örneğin civarda okul varsa alkol tüketimi olan bir restoran ya da satışı yapan bir işletme açılmayabilir. Kimi konut tipi binalardaki dairelerde ticari amaçlı kullanıma izin verilmeyebilir. Mülk sahipleri gayrimenkullerini ticari amaçlı kullanım için kiralamadan ya da satmadan önce muhakkak gerekli araştırmaları yapmak ve izinleri almak durumundadırlar. Ya da bu gibi sorunlarla uğraşmak istemiyorlarsa bu alanda uzman olan kimseleri hizmet verdiği kurumlara danışarak zaman kaybını önleyebilir ve doğru cevaplara ulaşabilirler.
  • Mülkün bulunduğu yerin bir başka önemli olduğu nokta da işlekliğidir. Düşük gelirli semtlerdeki mülkler lüks işletmeler için uygun olmayacaktır örneğin. Gayrimenkulün kullanılacağı ticari amaca uygun bir bölgede bulunması ve bu bölgenin yeterli işlekliğe sahip olması potansiyel alıcılar ya da kiracılar açısından ilk değerlendirilecek özellikler arasında bulunur. Bu gibi özellikler tecrübesiz bir gözle kolay anlaşılmayabilir. Emlak uzmanları ve özel veriler gerektiren bu değerlendirme alanın uzmanları tarafından yapılabilir.

Mülk sahipleri gayrimenkullerini ticari gayrimenkul olarak kiralamak ya da satmak istiyorlarsa bu alanda uzman olan tecrübeli kimselerle birlikte çalışarak gereksiz zaman kaybını en aza indirebilir ve en kârlı anlaşmalara imza atabilirler. TiGADA işte tam da bu noktada devreye girerek mülk sahiplerine 20 yıllık tecrübesini ve özel sistemini sunar.

Mülk sahipleri TiGADA’ya danıştıkları zaman onlara sunulan hizmetler arasında mülkün değerini belirlemek, hangi türden işletmeler ve kurumlar için uygun olacağını değerlendirmek, bunları yaparken uzmanların mülkü fiziksel olarak ziyaret ederek incelemesi yer alır. Uygun alıcı ya da kiracı bulunduğu zaman da anlaşmanın her iki taraf için de kârlı olacak şekilde hazırlanması, ticari gayrimenkul hukuku danışmanlığı desteği verilmesi de TiGADA’nın hizmetleri arasında yer alır.Bir cevap yazın